Medie: SAS-piloter presses maksimalt

Mangel på piloter hos SAS’ underleverandør CityJet fører til masser af overarbejde, lyder det samstemmende fra fagforeninger i Danmark, Sverige og Norge i SAS. Det skriver netmediet Check-in.dk.

Debatten om SAS-piloternes arbejdsforhold denne sommer raser i både Danmark, Sverige og Norge. Manglen på piloter hos SAS irske underleverandør CityJet og i SAS’ nye irske datterselskab SAIL medfører både masser af flyaflysninger og masser af overarbejde for SAS-piloter.

Norske medier beretter om over 33 SAS-aflysninger så sent som sidste weekend. Mange af flyvningerne skulle have været opereret af CityJet eller SAIL ifølge en oversigt, som ABC Nyheter har set. I alt skulle mere end 700 afgange være aflyst fra april til juni.

Samtidig fortæller piloternes og kabinemedarbejdernes fagforeninger i både Norge og Sverige om et enormt arbejdspres, hvor det flyvende personale bliver bedt om at tage masser af ekstravagter.

 ”Folk arbejder maksimalt”

Det billede genkender man også i den danske fagforening FPU – Flyvebranchens Personale Union, der organiserer både piloter og kabinepersonale.

”Alle er pressede. Folk arbejder maksimalt, og nogle gange over med minimum hvile. Folk har arbejdet hårdt i lang tid, og glædede sig til ferie, men den har selskabet udskudt for manges vedkommende. Så nu tager vi en ekstra tørn igen, igen,” siger Peter Hjort, formand for Cityjet Pilot Union (CPU), under FPU til CHECK-IN.dk.

Peter Hjort er tillidsrepræsentant hos SAS-underleverandøren Cityjet, og han videregiver holdningerne fra sine kollegaer.

”Vi piloter giver den gerne en ekstra skalle for at undgå aflysninger. Men lige nu betyder den alt for pressede produktionsplanlægning, at de ansatte er trætte og udbrændte. Det er ikke hensigtsmæssigt,” siger han.

Piloterne i selskabet giver udtryk for, at der findes en løsning på problemerne; og det er flere medarbejdere.

”Det jeg hører fra mine kollegaer, er at de ofrer sig, men de giver udtryk for, at der mangler piloter. Det gjorde vi selskabet opmærksom på sidste år.” siger tillidsrepræsentanten, Peter Hjort.

 Verserende sager mod CityJet

Også næstformand i FPU, Anders Mark Jensen, ser problemer SAS-aftalen med CityJet, der står for flere end 150 flyvninger hver dag på SAS’ regionale ruter.

”Desværre fungerer tingene ikke, som vi kunne ønske i Cityjet. Udover de problemer, vi ser nu med aflysninger og pressede piloter, så har vi også usædvanligt mange sager verserende i den danske arbejdsret mod Cityjet, der omhandler brud på overenskomsten,” siger Anders Mark Jensen til CHECK-IN.dk.

”Et velfungerende SAS afhænger ikke længere kun af piloter med direkte ansættelse i SAS.

Det handler også om gode pilotstillinger hos underleverandører og datterselskaber såsom SAIL. Det kræver hårdt slid, og der skal tages nogle kampe med udenlandske selskaber, der ikke altid er lige gode til at forstå den danske model. Vi mener dog, at det bør være sådan, at man ved at arbejde i SAS har adgang til rimelige arbejdsvilkår,” siger Anders Mark Jensen.

SAS: Pilotmangel en udfordring for hele branchen

Hos SAS erkender man, at selskabet er ramt af en del aflysninger, men understreger samtidig, at de 700 SAS-aflysninger i perioden fra april til juni, som norske medier har beskrevet, udgør mindre en én procent af det totale antal SAS-flyvninger i perioden.

Fagbladet Luftfart
Få nyheder om flyvebranchen på mail.
Nyhedsbrev