Staten skal ikke være en redningsplanke for enkelte flyselskaber. I stedet skal der være fair rammevilkår for hele branchen. Det siger transportordfører fra Liberal Alliance, Jens Meilvang, til Fagbladet Luftfart.
Skal danskerne flyve mere eller mindre?
Vi mener, at danskerne fortsat skal have frihed til at rejse og flyve. Luftfarten binder Danmark sammen med resten af verden og er afgørende for både erhvervsliv, turisme og familieliv – ikke mindst i Rigsfællesskabet.
Samtidig tror vi på, at teknologisk udvikling, nye brændstoffer og mere effektive fly vil gøre luftfarten markant grønnere i de kommende år.
Skal der flere eller færre afgifter på flyrejser?
Liberal Alliance er generelt skeptisk over for nye afgifter på flyrejser. Ekstra afgifter risikerer primært at gøre det dyrere at rejse for danskerne uden nødvendigvis at reducere udledningerne globalt. I stedet bør fokus være på innovation, udvikling af grønne brændstoffer og bedre teknologi.
Valgtema om luftfart
Fagbladet Luftfart stiller under folketingsvalget fem spørgsmål om luftfart til kandidater fra de opstillingsberettigede partier i Danmark, Grønland og Færøerne.
Indtil valgdagen den 24. marts publicerer Fagbladet Luftfart løbende interview med de kandidater, som er vendt tilbage på Fagbladets henvendelse.
Skal SAS også i fremtiden modtage økonomisk støtte fra den danske stat?
Som udgangspunkt mener vi, at luftfartsselskaber bør klare sig på markedsvilkår. Staten bør ikke være permanent ejer eller redningsplanke for enkelte selskaber.
Det vigtigste er gode og fair rammevilkår for hele branchen – ikke statsstøtte til specifikke virksomheder.
Skal der tilføjes flere investeringer i luftfart indenfor Rigsfællesskabet?
Ja, der kan være gode argumenter for at styrke infrastrukturen i luftfarten i Rigsfællesskabet. I Grønland og på Færøerne er flytrafik ikke bare en bekvemmelighed, men en helt central del af infrastrukturen, der binder samfundene sammen og sikrer adgang til sundhed, uddannelse og erhverv.
Hvad ser I som den største udfordring for luftfart indenfor Rigsfællesskabet?
Den største udfordring er at sikre stabile, effektive og økonomisk bæredygtige forbindelser over meget store afstande og i et krævende klima. Samtidig skal omstillingen til grønnere luftfart ske på en måde, der ikke svækker mobiliteten i de dele af Rigsfællesskabet, hvor flyet ofte er den eneste realistiske transportform.



