Københavns Lufthavn tager første skridt mod hurtigere sikkerhedskontrol

I Københavns Lufthavn er fem nye sikkerhedsspor med ny teknologi og avanceret udstyr nu klar. De åbner for passagerer i dag, 7. maj 2025, og skal gøre det nemmere og hurtigere for passagerer at komme gennem sikkerhedskontrollen.

Åbningen er et skridt på vejen mod fremtidens sikkerhedskontrol, som vil stå færdig i foråret 2026 med i alt 20 nye spor.

De rejsende, som kommer gennem sikkerhedstjekket med det nye udstyr, vil opleve, at de for eksempel ikke længere skal tage elektronik op af deres håndbagage, bælter og ure kan blive på, og sko kan scannes i en separat maskine, mens passageren beholder skoene på.

“I fremtiden bliver det muligt at lade alt indhold blive i håndbagagen, men indtil vi er helt i mål med ombygningen af sikkerhedskontrollen, skal passagererne gøre præcis, som de plejer. Først når de kommer frem til kontrolpunktet, vil passagererne kunne opleve, at security-personalet beder dem om at lade mere indhold blive i håndbagagen end sædvanligt,” siger Kristoffer Plenge-Brandt, driftsdirektør.

De nye tekniske løsninger inkluderer blandt andet en CT-scanner, som kan generere 3D-billeder af indholdet i passagerernes håndbagage.

Hver enkelt scanner vejer to tons, og ved båndet er der plads til, at fire passagerer på samme tid kan lægge deres håndbagage på.

Ombygningen af sikkerhedskontrollen fortsætter de næste 12 måneder. Til november vil yderligere seks nye sikkerhedsspor være klar til passagererne.
 

Fagbladet Luftfart
Få nyheder om flyvebranchen på mail.
Nyhedsbrev