FPU: Vi skal huske, at kabinepersonalet først og fremmest står for sikkerheden

Det er de færreste i kabinen, som går på kursus i, hvordan kaffen skal serveres. Til gengæld træner alle evakueringsplaner og sikkerhedsprocedurer, siger FPU-formand Thilde Waast i dette debatindlæg.

”Du er her for at fucking sælge!”

Det råbte en europæisk basechef til en kabineansat ifølge en undersøgelse fra Gent Universitet.

Forskere fra det belgiske universitet har indhentet svar fra 6.900 luftfartsansatte i Europa, og der tegner sig et billede af, at nogle i branchen har glemt, hvad kabineansattes arbejde først og fremmest handler om: Sikkerhed.

De usynlige opgaver er ofte de vigtigste

Når kabineansatte stempler ind og har ansvaret for hundredvis af passagerer, er det ikke for at ”fucking sælge”. Det er dem, som sørger for sikkerheden i kabinen, forudser problemer blandt passagerer og løser konflikter.

Mange af opgaverne udfører kabinepersonalet diskret. For eksempel skal flugtvejene være frie og håndbagagen forsvarligt opbevaret, så ingen får en kuffert i hoved, hvis der er turbulens.

Det er også kabineansatte, som hjælper passagerer, når de bliver syge eller får hjertestop. Og hvis der går ild i en powerbank, er det os, som skal slukke branden.

Jeg har selv arbejdet som kabineansat i næsten 10 år, og vi vil rigtig gerne sælge en kop kaffe, og vi sætter en stor ære i at levere en god service. Men vi gør det kun, når en medpassager ikke er ved at dø af hjertestop eller der er en nødsituation.

Konkurrencekultur i kabinen rammer helt skævt

Undersøgelsen fra Gent afslører også, at karrieremuligheder og jobsikkerhed i nogle europæiske selskaber hænger sammen med salg.

Dem, der sælger mest, får de bedste schedules og baser, mens dem, som fokuserer på sikkerheden, kommer bagerst i køen.

Den slags konkurrencekultur rammer helt skævt og risikerer at underkende kabinepersonalets faglighed.

Det er de færreste i kabinen, som går på kursus i, hvordan kaffen skal serveres. Til gengæld træner alle evakueringsplaner og sikkerhedsprocedurer.

De fleste ved nok heller ikke, at kabinepersonalet også er klar til at assistere i cockpittet, hvis en af piloterne skulle få et ildebefindende.

Kabineansatte skal være klar til både at være konfliktmæglere, sygeplejersker og brandmænd – samtidig med, at de sørger for, at passagererne får en god service og har en behagelig rejse.

Det fortjener stor respekt!

Link til hele undersøgelsen fra Gent Universitet

Fagbladet Luftfart
Få nyheder om flyvebranchen på mail.
Nyhedsbrev