Prototype af nyt supersonisk rutefly bryder lydmuren

Efter 12 testflyvninger brød det supersoniske fly XB-1 lydmuren, da det den 28. januar nåede op på en hastighed på mach 1.122 i 35.000 fods højde. Siden Concorden blev pensioneret i 2003, har der ikke været nogen supersoniske rutefly, men nu er det amerikanske firma Boom et skridt nærmere.

XB-1 er en prototype af virksomhedens kommende kommercielle fly, Overture, som skal kunne transportere 64-80 passagerer fra A til B dobbelt så hurtigt som normale rutefly, skriver CNN.

Ligesom Concorden har både XB-1 og Overture en lang næse og en høj ”angle of attack” under takeoff og landing.

I stedet for at snuden på flyet rykker sig ned under takeoff og landing, så piloterne kan se landingsbanen, vil Overturen bruge moderne teknologi, et såkaldt ”augmented reality vision system”.

I øjeblikket er der 130 forudbestillinger fra flyselskaberne American Airlines, United Airlines og Japan Airlines, og Boom regner med at levere de første Overture-passagerfly i slutningen af 2020’erne.

Fagbladet Luftfart
Få nyheder om flyvebranchen på mail.
Nyhedsbrev