F-35 forulykker under træningsøvelse

Piloten i et F-35-jagerfly oplevede tirsdag “inflight malfunction” under en træningsøvelse i Alaska og måtte skyde sig ud af katapultsædet.

Hændelsen skete, da F-35’eren skulle lande, skriver CNN. Piloten er uskadt.

“Det amerikanske luftvåben vil gennemføre en grundig efterforskning af episoden for at minimere risikoen for lignende hændelser i fremtiden,” siger oberst i luftvåbnet Paul Townsend til det amerikanske nyhedsmedie.

Flystyrtet blev fanget på video, hvor man kan se jagerflyet rulle rundt, ramme jorden og eksplodere.

Uheldet er ikke den første af sin slags. I maj 2024 ejectede en pilot fra sin F-35 i det sydlige Californien.

Danmark har bestilt i alt 27 F-35-kampfly. De første fire ankom til Danmark i september 2023 og Forsvarsministeriet forventer, at Danmark modtager de resterende jagerfly inden 2027.

Fagbladet Luftfart
Få nyheder om flyvebranchen på mail.
Nyhedsbrev